ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԻ (ՈՒՆԿՆԴԻՐՆԵՐԻ) ՄԵԿ ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ՈՒՍՈՒՄՆԱԿԱՆ ՀԱՍՏԱՏՈՒԹՅՈՒՆԻՑ ԱՅԼ ՈՒՍՈՒՄՆԱԿԱՆ ՀԱՍՏԱՏՈՒԹՅՈՒՆ ՏԵՂԱՓՈԽՄԱՆ
I. ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԴՐՈՒՅԹՆԵՐ
- Սույնով սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետությունում գործող նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) կամ միջին մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատությունից (այսուհետ` ուսումնական հաստատություն) մեկ այլ համապատասխան մակարդակի կրթական ծրագիր իրականացնող ուսումնական հաստատություն ուսանողների տեղափոխման կարգը:
- Սույն կարգի գործողությունը տարածվում է պետական և հավատարմագրված ոչ պետական ուսումնական հաստատությունների վրա` անկախ ուսուցման ձևից:
- Ուսանողի տեղափոխումը մեկ ուսումնական հաստատությունից մեկ այլ ուսումնական հաստատություն (այսուհետ՝ տեղափոխում) կատարվում է երկու ուսումնական հաստատությունների տնօրենների համաձայնությամբ:
- Ուսանողի տեղափոխումն առաջին կիսամյակում չի թույլատրվում:
Միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատության հեռակա ուսուցման բաժնից առկա ուսուցման բաժին և առկա ուսուցման բաժնից հեռակա ուսուցման բաժին հիմնական կրթության հիմքով ընդունված ուսանողի տեղափոխումը թույլատրվում է չորրորդ կիսամյակն ավարտելուց հետո, եթե տվյալ կրթական ծրագրի իրականացման ժամկետները համապատասխանում են:
- Տեղափոխման ընթացքում մասնագիտությունների փոփոխություն թույլատրվում է միայն ուսանողի կողմից նախընտրած մասնագիտության ուսումնական պլանով նախատեսված առարկաների (մոդուլների) տարբերությունները 8-ը չգերազանցելու պայմանով: Օտարերկրյա ուսումնական հաստատությունից ուսանողի տեղափոխման դեպքում հանձնման ենթակա ստուգարքների և քննությունների մեջ չեն մտնում հայագիտական առարկաները:
- Նախընտրած մասնագիտության գծով հաստատված ուսումնական պլանով ուսանողի ուսումնառություն չանցած, չուսումնասիրած կամ ամփոփիչ ստուգում չանցած առարկաները և առարկաների (մոդուլների) ժամաքանակների 30 և ավելի տոկոս կազմող տարբերությունները, համարվում են ակադեմիական տարբերություններ:
Ակադեմիական տարբերությունների ցանկը և ուսանողի կողմից դրանց հանձնման անհատական ժամանակացույցը կազմում է ընդունող ուսումնական հաստատությունը՝ հիմք ընդունելով ուսումնական պլանը: Ուսանողի կողմից ակադեմիական տարբերությունների հանձնման առավելագույն ժամկետը մեկ ամիս է:
Տեղափոխումը կարող է կատարվել, եթե դրա արդյունքում, համապատասխան մասնագիտության լիցենզիայով (գործունեության թույլտվության) տվյալ մասնագիտությանը հատկացված տեղերի թիվը չի գերազանցում:
- Ուսումնական հաստատության վերակազմակերպման կամ լուծարման դեպքում այլ ուսումնական հաստատություն ուսանողի տեղավորումը կազմակերպում է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը (այսուհետ՝ նախարարություն)
- Հավատարմագրված ոչ պետական ուսումնական հաստատությունից ուսանողի տեղափոխումը պետական ուսումնական հաստատություն կարող է կատարվել նախարարության թույլտվությամբ՝ ընդունող ուսումնական հաստատության տնօրենի ներկայացմամբ:
- Ուսումնական հաստատությունը` ուսանողին հրամանագրելուց հետո 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում տեղեկատվությունը մուտքագրում է կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգ, իսկ յուրաքանչյուր ուսումնական կիսամյակի ավարտից հետո 10 օրյա ժամկետում, Լիազոր մարմնին է ներկայացնում ուսանող(ներ)ի տեղափոխման վերաբերյալ հաշվետվություն` նշելով ուսումնառած և տեղափոխված ուսումնական հաստատության անվանումները, կրթական հիմքերը, կրթական ծրագրերը, մասնագիտության և որակավորման անվանումները, կիսամյակները և ուսուցման ձևերը:
II. ՏԵՂԱՓՈԽՄԱՆ ԳՈՐԾԸՆԹԱՑ
- Ուսանողը տեղափոխման մասին դիմում է ներկայացնում իր ուսումնական հաստատության տնօրենին` նրա գրավոր համաձայնությունը ստանալու համար:
Տեղափոխման մասին ուսանողից դիմումն ընդունվում է ուսումնական կիսամյակը սկսելուն նախորդող երկու շաբաթների ընթացքում, իսկ այլ ժամկետում ուսանողի տեղափոխությունը կատարվում է ուսումնական հաստատության ներկայացմամբ և կրթության պետական կառավարման լիազորված մարմնի համաձայնությամբ` պահպանելով սույն կարգի պահանջները:
Տնօրենը եռօրյա ժամկետում գրավոր պատասխանում է ուսանողին` կցելով ակադեմիական տեղեկանքը կամ մերժման դեպքում` դրա փաստարկված հիմնավորումները։
- Ուսանողը կիսամյակը սկսելուն հաջորդող երկու շաբաթների ընթացքում դիմում է այն ուսումնական հաստատություն, ուր ցանկանում է տեղափոխվել և ներկայացնում է՝
1) տեղափոխման մասին դիմումը` տնօրենի համաձայնության նշագրումով,
2) ակադեմիական տեղեկանքը,
3) Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված արտոնությունից օգտվելու իրավունքի վերաբերյալ համապատասխան տեղեկանքը(ները) կամ այդ մասին հավաստող այլ փաստաթղթեր (առկայության դեպքում)։
Անվճար ուսուցման համակարգում ուսումնառած ուսանողի տեղափոխման դեպքում կրթությունը կազմակերպվում է վճարովի հիմունքներով, բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերում արտոնություն ունեցող ուսանողների, որոնց կրթությունը շարունակվում է անվճար հիմունքներով։ Տեղափոխված ուսանողը հետագա ուսումնառության տարիներին կարող է օգտվել նպաստի ձևով ուսման վճարի փոխհատուցման իրավունքից։
Բացառություն կարող են կազմել այն դեպքերը, երբ տվյալ տարվա համար սահմանված տեղերի շրջանակում նույն մասնագիտության համար վճարովի տեղ չի սահմանվել։ Այդ դեպքում տեղափոխումը կարող է կատարվել անվճար ուսուցման համակարգ` միայն նույն մասնագիտությամբ:
- Եթե ուսումնական հաստատությունում դիմորդների ընդհանուր թիվը գերազանցում է տվյալ մասնագիտության գործունեության թույլտվությամբ (լիցենզիայով) հատկացված տեղերի թիվը, ապա դիմումների ընդունման ժամկետի ավարտից հետո 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում ուսումնական հաստատության տնօրենի (ռեկտորի) հրամանով ձևավորված հանձնաժողովը անցկացնում է մրցույթ և առաջնահերթությունն ըստ հաջորդականության տրվում է՝
2) Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարի 2011 թվականի դեկտեմբերի 5-ի N 1278-Ն հրամանով դիմած անձին.
3) սույն կարգով դիմած հավակնորդին.
4) Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարի 2011 թվականի մարտի 12-ի N 194-Ն հրամանով դիմած հավակնորդին.
5) առավել քիչ ակադեմիական տարբերություն ունեցող դիմորդին.
6) առավելագույն մասնագիտական ստաժ ունեցող դիմորդին:
Ուսումնական հաստատության տնօրենը (ռեկտորը)` սույն կարգի պահանջներն ապահոված դիմորդներին՝ տալիս է ժամանակավոր հրաման, որին կցվում է ակադեմիական տարբերությունների ցանկը և դրանց մարման անհատական ժամանակացույցը` ուսանողին կցագրելով համապատասխան խմբում և թույլատրելով մասնակցելու ուսումնական պարապմունքներին:
- Ակադեմիական տարբերությունների բացակայության կամ դրանք դրական գնահատականներով հանձնելու դեպքում ընդունող ուսումնական հաստատության տնօրենն եռօրյա ժամկետում ուսանողին տալիս է համապատասխան տեղեկանք:
- Սույն կարգի 13-րդ կետով սահմանված տեղեկանքը ուսանողը ներկայացնում է իր ուսումնական հաստատության տնօրենին, որը եռօրյա ժամկետում հրամանով ամրագրում է ուսանողի տեղափոխումը։ Ուսումնական հասատությունը ուսանողին է հանձնում կամ պատվիրակված փոստով առաքում է՝
1) տեղափոխման մասին հրամանի պատճենը,
2) կրթության մասին վկայող փաստաթղթի բնօրինակը,
3) այլ փաստաթղթեր (դրանց առկայության դեպքում)։
Նախկին ուսումնական հաստատությունում պահպանվում է ուսանողի անձնական գործը, որը ներառում է՝
1) ուսանողի տեղափոխման մասին հրամանը,
2) 13-րդ կետով սահմանված տեղեկանքը,
3) ուսանողի կրթության մասին վկայող փաստաթղթի պատճենը,
4) ընդունելության քննությունների գրավոր աշխատանքները (դրանց առկայության դեպքում),
5) ուսանողական տոմսը և այլ փաստաթղթերի պատճենները:
- Ընդունող ուսումնական հաստատության տնօրենը համապատասխան փաստաթղթերի բնօրինակները ստանալուց հետո եռօրյա ժամկետում հրամանագրում է ուսանողին:
- Օտարերկրյա ուսումնական հաստատությունից ուսանողի տեղափոխումն իրականացվում է նախարարության թույլտվությամբ և հրամանագրվում է միայն վճարովի ուսուցման համակարգում:
- Ընդունող ուսումնական հաստատությունում կազմվում է ուսանողի նոր անձնական գործ, որում ընդգրկվում են ուսանողի կրթության մասին վկայող փաստաթուղթը, ակադեմիական տեղեկանքը, ընդունման հրամանի պատճենը և ուսանողի հետ կնքած պայմանագիրը: Ուսանողին տրվում է նոր ուսանողական տոմս և նրա հետ կնքած պայմանագրի 2-րդ օրինակը:

ПЕРЕВОЗКА СТУДЕНТОВ (УЧАЩИХСЯ) ИЗ ОДНОГО ОБРАЗОВАТЕЛЬНОГО УЧРЕЖДЕНИЯ В ДРУГОЕ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ.
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Настоящим определяется порядок перевода студентов из одного учебного заведения (далее — учебное заведение), реализующего программы начального профессионального (ремесленного) или среднего профессионального образования, в другое учебное заведение, реализующее образовательные программы соответствующего уровня в Республике Армения.
Данный порядок распространяется на государственные и аккредитованные негосударственные учебные заведения, независимо от формы обучения.
Перевод студента из одного учебного заведения в другое (далее — перевод) осуществляется с согласия директоров двух учебных заведений.
Перевод в первый семестр не допускается.
Перевод студента из дистанционного отдела среднего профессионального учебного заведения в очный отдел и из очного отдела в дистанционный разрешается только после завершения четвертого семестра при условии, что сроки реализации соответствующей образовательной программы совпадают.
Во время перевода смена специальности допускается только в случае, если различия в предметах (модулях), предусмотренных учебным планом по выбранной специальности, не превышают 8.
В случае перевода студента из зарубежного учебного заведения предметы по армяноведению не включаются в список экзаменов и проверок, которые необходимо сдать.
Предметы, которые студент не изучал, не сдавал итоговую аттестацию или которые составляют 30% и более разницы в общей учебной нагрузке по предметам (модулям), считаются академическими различиями.
Список академических различий и индивидуальный график их сдачи составляются принимающим учебным заведением на основе учебного плана. Максимальный срок для сдачи академических различий — один месяц.
Перевод может быть осуществлен, если при этом количество мест, выделенных для соответствующей специальности в рамках профессиональной лицензии (разрешения), не превышает доступных мест.
В случае реорганизации или ликвидации учебного заведения Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения (далее — Министерство) организует размещение студента в другом учебном заведении.
Перевод студента из аккредитованного негосударственного учебного заведения в государственное учебное заведение может быть осуществлен с разрешения Министерства на основании запроса директора принимающего учебного заведения.
После перевода студента учебное заведение должно внести информацию о переводе в информационную систему управления образованием в течение 3 рабочих дней. Кроме того, учебное заведение обязано предоставить отчет о переводе студентов в Министерство в течение 10 дней после окончания каждого учебного семестра, указав наименования учебных заведений, образовательные базы, программы, специальности, квалификации, семестры и формы обучения.
II. ПОРЯДОК ПЕРЕВОДА
Студент подает заявление директору своего учебного заведения для получения письменного согласия на перевод.
Заявление студента о переводе принимается в течение двух недель до начала учебного семестра. Перевод в другие сроки возможен только по представлению учебного заведения и с согласия уполномоченного органа государственного управления образованием, при соблюдении требований настоящего порядка.
Директор в течение трех рабочих дней дает письменный ответ студенту, прилагая академическую справку или мотивированный отказ.
Студент подает заявление в учебное заведение, в которое он хочет перевестись, в течение двух недель после начала семестра, при этом он должен предоставить:
- Заявление о переводе с отметкой согласия директора.
- Академическую справку.
- Документы, подтверждающие право на получение льготы в соответствии с законодательством Республики Армения (при наличии).
В случае перевода студента из системы бесплатного образования обучение будет организовано на платной основе, за исключением студентов, имеющих льготы в соответствии с законодательством Республики Армения. Переведенные студенты могут получить компенсацию платы за обучение в последующие годы.
Исключения могут составлять случаи, когда для данной специальности в рамках установленного количества мест нет платных мест в этом году. В этом случае перевод может быть осуществлен в систему бесплатного образования только по той же специальности.
Если общее количество заявлений превышает количество мест, выделенных для данной специальности по лицензии, учебное заведение проводит конкурс, при этом приоритет отдается следующим категориям:
- Лица, вернувшиеся после академического отпуска, целевого отпуска продолжительностью более одного года, а также после обязательной военной службы.
- Лица, подавшие заявление на основании Приказа Министра образования и науки Республики Армения № 1278-Н от 5 декабря 2011 года.
- Кандидаты, подавшие заявление в рамках настоящего порядка.
- Лица, подавшие заявление на основании Приказа Министра образования и науки Республики Армения № 194-Н от 12 марта 2011 года.
- Кандидаты с наименьшими академическими различиями.
- Кандидаты с наибольшим профессиональным стажем.
Директор учебного заведения выдает временный приказ для кандидатов, соответствующих требованиям настоящего порядка, прикладывает список академических различий и индивидуальный график их сдачи, зачисляет студента в соответствующую группу и разрешает ему участие в учебных занятиях.
В случае отсутствия академических различий или их успешной сдачи с положительными оценками, директор принимающего учебного заведения выдает студенту соответствующую справку в течение трех рабочих дней.
Документы, предусмотренные пунктом 13 настоящего порядка, студент представляет директору учебного заведения, который в течение трех рабочих дней издает приказ о переводе студента. Учебное заведение передает студенту:
- Копию приказа о переводе.
- Оригинал документа об образовании.
- Другие документы (если таковые имеются).
В прежнем учебном заведении сохраняется личное дело студента, которое включает:
- Приказ о переводе студента.
- Справку, предусмотренную пунктом 13.
- Копию документа об образовании студента.
- Письменные работы вступительных экзаменов (если таковые имеются).
- Студенческий билет и копии других документов.
Директор принимающего учебного заведения после получения оригиналов документов издает приказ о зачислении студента в течение трех рабочих дней.
Перевод студента из иностранного учебного заведения осуществляется с разрешения Министерства и оформляется только в рамках платной системы образования.
В учебном заведении принимается новое личное дело студента, которое включает документы об образовании студента, академическую справку, копию приказа о переводе и контракт с студентом. Студент получает новый студенческий билет и вторую копию контракта.