«Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում անցկացված միջոցառման ընթացքում ԱՀԿ-ն՝ համագործակցելով ՀՀ առողջապահության նախարարության, ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի գրասենյակի, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի և ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հետ, մեկ անգամ ևս շեշտեց կանանց և երեխաների առողջության պահպանման կարևորությունը Հայաստանում։
Այս համատեղ նախաձեռնությունը կազմակերպվել էր 2025 թվականի Առողջության համաշխարհային օրվա շրջանակում՝ «Առողջ սկիզբ, լիահույս ապագա» խորագրով արշավի շրջանակներում՝ ուշադրությունը կենտրոնացնելով մայրական և նորածնային առողջության վրա՝ որպես հանրային առողջապահության կարևորագույն ուղղություններից։ Բաց զրույցները՝ կրծքով կերակրման, հոգեկան բարեկեցության, հղիության ընթացքում զգացմունքային աջակցության և մայրական խնամքի թեմաներով, հարթակ ստեղծեցին քննարկումների, փորձի փոխանակման և ոգեշնչող ելույթների համար։
Միջոցառման նպատակն էր ստեղծել ապահով և աջակցող միջավայր, որտեղ բարձրաձայնվեցին այն ամենակարևոր հարցերը, որոնց բախվում են հղի և կրծքով կերակրող կանայք իրենց առօրյայում։

Во время мероприятия, проведённого в Медицинском центре "Святого Григория Просветителя", Всемирная организация здравоохранения в сотрудничестве с Министерством здравоохранения РА, Офисом постоянного координатора ООН, ЮНИСЕФ и Фондом народонаселения ООН вновь подчеркнула важность охраны здоровья женщин и детей в Армении.
Эта совместная инициатива была организована в рамках Всемирного дня здоровья 2025 года и проводилась под лозунгом «Здоровое начало — многообещающее будущее», акцентируя внимание на материнском и неонатальном здоровье как одном из приоритетных направлений общественного здравоохранения. Открытые беседы на темы грудного вскармливания, психического благополучия, эмоциональной поддержки во время беременности и материнской заботы создали платформу для обсуждений, обмена опытом и вдохновляющих выступлений.
Цель мероприятия заключалась в создании безопасной и поддерживающей среды, где были подняты самые важные вопросы, с которыми сталкиваются беременные и кормящие женщины в своей повседневной жизни.